خانه » آسانسور » سریعترین آسانسور جهان در بلندترین برج چین

سریعترین آسانسور جهان در بلندترین برج چین

سریعترین آسانسور دنیا

 در سال ۲۰۱۴ میلادی دیگر بلندترین ساختمان جهان که به برج خلیفه مشهور است صاحب سریعترین آسانسور دنیا نخواهد بود چون قرار است سریعترین آسانسور جهان در ساختمانی به بلندی ۶۲۳ متر و با ۱۲۸ طبقه در شانگهای چین نصب شود

 این آسانسور که به شکل فشنگ طراحی شده و با سرعتی در حد یک خودرو حرکت می کند قرار است توسط شرکت میتسوبیشی ژاپن ساخته شود.

بلندترین آسمان خراش چین معروف به برج شانگهای توسط مارشال استرابلا طراحی شده است و یک نمونه‌ی شاخص دیگر در دنیای حرفه ای این معمار آمریکایی است. این پروژه آخرین مورد از سه گانه ی بلندمرتبه سازی استرابلا در دوران اخیر است تا وی اسم خود را به عنوان سازنده و طراح سه ساختمان بلند حال حاضر جهان به ثبت برساند که شامل ساخت برج ۱۶۰ طبقه ای دبی در امارات متحده ی عربی و مرکز مالی گرینلند نانجینگ با ارتفاع ۴۲۰ متر در نانجینگ چین و اکنون برج شانگهای می باشد.
استرابلا معتقد است که عملیات ساخت این آسمان خراش تا سال ۲۰۱۴ به پایان خواهد رسید. برج شانگهای در همسایگی دو ساختمان بلند دیگر چینی به نام های جین مائو(Jin Mao) با ارتفاع ۴۲۱ متر و مرکز مالی جهانی (World Financial Center) با ارتفاع ۴۹۲ متر است. این سه برادر در کنار رودخانه ی هوانگپو در مقابل دیدگان جهان خودنمایی می‌کنند.

سریعترین آسانسور جهان

زمانی که ساخت این برج در سال ۲۰۱۴ به پایان برسد، بلندترین سازه در چین خواهد بود. البته این آسمانخراش در جهان نیز بعد از برج خلیفه در دبی بلندترین خواهد بود ولی چینی‌ها سعی کردند با تجهیز این برج به سریعترین آسانسور جهان از این حیث در جهان اول باشند.
شرکت ژاپنی میتسوبیشی در بیانیه ای گفته است که با توجه به افزایش جمعیت شهری در جهان و بلند تر شدن ساختمان ها نقش آسانسور ها هر روز پر رنگ تر می شود. در همین راستا میتسوبیشی در حال توسعه راه‌حل های پیشرفته ای است که با ترکیب تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته، آسانسورهایی ایمن سریع و راحت را به مشتریانش عرضه کند. آسانسور این شرکت که قرار است در برج شانگهای نصب شود قادر است تا ۱,۰۰۰ متر را در یک دقیقه طی کند. این عدد معادل ۱۶٫۶ متر در هر ثانیه است. سرعتی که حتی تصورش نیز سرگیجه می آورد. البته آسانسور برج خلیفه که هم اکنون سریع ترین آسانسور جهان است قادر است ۷۰۰ متر را در یک دقیقه طی کند یعنی ۳۰۰ متر در دقیقه کمتر از آسانسور برج شانگهای.
همه این افزایش سرعت‌ها مدیون پیشرفت تکنولوژی در بسیاری از زمینه‌ها است: نوع جدیدی از نگاه دارنده‌‌هایی با هسته فولادی و پوشش پلاستیک که نسبت به نسل‌های قبلی توانایی تحمل وزن بیشتری را دارند. ترمزهای سرامیکی که می تواند نسبت به گرمای شدید ایجاد شده در ترمز حین سرعت های بالا مقاومت زیادی از خود نشان دهد. همچنین بافرهای هیدرولیکی جاذب ضربه در پایین شفت آسانسور به منظور بالا بردن سرعت ایستادن با کمترین تکان ممکن و خیلی از موارد دیگری که همه در جهت کم کردن لرزش اتاق، صدای بیرون و فشار هوای نا مطلوب به کار گرفته شده‌اند.
با این‌همه رقابتی که در ساخت آسمانخراش‌های خیلی بلند شکل گرفته است و مدام به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود بهتر است از لقب خیلی بلند (supertall) استفاده کنیم. البته این رقابت در فضای تولید آسانسورهای پرسرعت برای این آسمانخراش‌ها نیز وارد مرحله جدیدی شده است و شرکت‌های تولید کننده آسانسور تلاش دارند سریعترین آسانسور جهان توسط آنها معرفی شود. جدیدا شرکت Hitachi، مرکزی اختصاصی را به منظور تحقیق و توسعه در زمینه آسانسورها ایجاد کرده است.بد نیست بدانید که این شرکت در مدل مفهومی خود برای رقابت با آسانسور میتسوبیشی در سال قبل بسیار خوب عمل کرد و با فاصله خیلی کمی از رقیب خود عقب افتاد.
به نظر شما ساخت این ساختمان‌‌های بلند و هزینه‌‌های هنگفتی که صرف آن می‌گردد چه منفعتی دارد؟ آیا این فقط یک رقابت اسمی و ظاهری است یا فراتر از آن؟

عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

چگونه یک سرویس کار آسانسور ماهر شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *