خانه » آسانسور » خرید آسانسور با قطعات مناسب

خرید آسانسور با قطعات مناسب

 

خرید آسانسور با قطعات مناسبسریعترین آسانسور دنیا

آسانسور دستگاهی است که پس از نصب در جلب یا عدم جلب رضایت مالکین و ساکنین یک ساختمان نقش بسزایی دارد. انتخاب درست یک شرکت و نیز انتخاب مشخصات فنی متناسب با نوع کاربری، موقعیت و نیز تعداد افراد ساکن در مجموعه یک موفقیت مهم برای سازندگان ساختمان محسوب می‌شود.

متأسفانه در مواردی مشاهده می شود سازندگان ساختمان، حتی برخی مهندسین مشاور دید اصولی و درست از آسانسور و انواع آن نداشته و همین عامل موجب انتخاب نادرست می‌شود. به چند نمونه از اشکالات موجود می‌توان اشاره نمود:

الف- ساختمان با تعداد طبقات بالا و استفاده از تعداد کم آسانسور و یا سرعت پایین آسانسور

ب- عدم تناسب ظرفیت آسانسور با تعداد واحدهای موجود در ساختمان

ج- عدم تناسب آسانسور با بقیه مصالح استفاده شده در ساختمان ( به عنوان مثال خرید یک دستگاه آسانسور ارزان قیمت برای ساختمانی که دارای تجهیزات و امکانات گرانقیمت می‌باشد)

د- آسانسوری که به ظاهر کلیه سیستمهای مدرن در خرید آن لحاظ شده است دارای عملکرد خوبی نبوده و دائم خراب است.

– به سئولات زیر توجه کنید:
۱- چرا قیمت دو آسانسور که مشخصات فنی تقریباً یکسانی دارند دارای تفاوت بسیار است؟
۲- چرا دو آسانسور که مشخصات فنی آنها ظاهرا یکسان است (مطابق مشخصات فنی مکتوب) دارای کیفیت یکسانی نیستند؟
۳- اصولاً چه عواملی در بالاتر بودن کیفیت یک آسانسور نسبت به دیگری موثر است؟
سؤالات فوق بخشی از مشکلات سازندگان ساختمان در انتخاب یک آسانسور مناسب برای خرید است. همانطوری که نتیجه عملکرد دو سر آشپز با مواد یکسان متفاوت است آسانسور نیز بطور کلی از چنین منطقی تبعیت می کند.

مواردی که در نصب و راه اندازی یک آسانسور بسیار پر اهمیت است عبارتند از:
۱- کیفیت اجناس
۲- کیفیت نصب
۳- کنترل کیفیت تجهیزات نصب شده

اگر در هریک از موارد فوق اشکالاتی وجود داشته باشد، می توان منجر به سلب رضایت و آسایش مشتری و مصرف کننده گردد.

در مشخصات فنی آسانسورها صرفاً به نوع قطعات اشاره می شود نه کیفیت آن، بنابراین کیفیت قطعات می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال کابین آسانسور تنها با نوع دکوراسیون متمایز می گردد، استنلس استیل یا … . کیفیت ساخت کابین، وزن کابین، کیفیت مصالح استفاده شده، درجه کیفی استیل استفاده شده، همه و همه در کیفیت و زیبایی محصول نهایی مؤثر هستند و به همان نسبت در قیمت تمام شده کابین تا ۲۰ درصد تأثیر خواهند داشت.

در مثال دیگری به سیستم کنترل سرعت VVVF اشاره می کنیم. بسیاری از خریداران تنها به اینکه سیستم آسانسور VVVF است بسنده نموده و اقدام به مقایسه قیمتها بر این اساس می کنند در حالیکه سیستم های VVVF تفاوتهای اساسی در کیفیت و قیمت با یکدیگر دارند. سیستم Close loop به عنوان سیستم قابل قبول برای آسانسور شناخته می شود که به همراه انکودری که بر روی موتور گیربکس نصب می گردد نتیجه بسیار قابل قبولی را در کیفیت حرکت ارائه می کند. به علاوه نوع و مارک درایو کنترل سرعت آن نیز در کیفیت و قیمت بسیار مهم است.
در واقع دو سیستم VVVF با درایوهای کنترل سرعت متفاوت، مارک تابلوفرمان متفاوت و نیز نصب سیستم بصورت Open loopیا Close loop میتواند تا ۱۰ درصد موجب اختلاف قیمت در کل قیمت آسانسور گردد.

بنابراین می توان گفت در مواردی تأثیر تابلو فرمان روی کیفیت و قیمت آسانسور از موتورگیربکس بیشتر است. در حالیکه بسیاری از خریداران تنها توجه به نام موتورگیربکس می نمایند.

پس با تعمیم دو مثال فوق به کل قطعات آسانسور از پیچ و مهره تا قطعات اصلی می توان دریافت چرا قیمت دو آسانسور که به رغم خریدار دارای مشخصات فنی تقریباً یکسانی هستند دارای اختلاف قیمت ۱۵ تا ۲۰ درصدی هستند.
اگر به موارد فوق مباحث کیفیت نصب، کنترل کیفیت را نیز اضافه کنیم درخواهیم یافت که خرید آسانسور را می بایست به دقت انجام داده و پس از بررسیهای دقیق به آن مبادرت نمود.

پیشنهاد می شود با در نظر گرفتن توضیحات فوق در حین خرید آسانسور به موارد زیر توجه شود:

۱- بررسی دقیق مدارک و گواهی نامه های شرکتی که قصد خرید آسانسور از آن را داریم
۲- بررسی دقیق مشخصات فنی ارائه شده توسط شرکتهای مختلف
۳- بررسی توان شرکتها از نظر مالی و اجرایی
۴- بررسی رزومه کاری شرکتها و نیز بازدید از پروژه های نصب شده توسط آنها
۵- مراجعه به دفتر شرکتها برای بازدید از محل شرکت و مذاکره در محل

در نهایت توجه شود که آسانسورهای ارزان قیمت و فاقد کیفیت دارای قطعات با عمر بسیار کوتاهی بوده و مشکلات بعدی و هزینه های فراوانی را به ساکنین ساختمانها تحمیل می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

چگونه یک سرویس کار آسانسور ماهر شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *