خانه » آسانسور » آموزش استفاده آسان از آسانسور

آموزش استفاده آسان از آسانسور

آموزش استفاده آسان از آسانسور برای زائران

کم نیستند افراد حتی تحصیل کرده و ساکن شهرهای بزرگ که قادر به استفاده درست از آسانسور نیستند. در نظر بگیرید در میان زائرانی که همه ساله توفیق تشرف به مکه و مدینه را پیدا می کنند ، عده زیادی روستایی و یا ساکن شهرها و خانه هایی هستند که مانند شهرهای بزرگ ، پرتراکم و طبقه نیست. آموزش استفاده آسان از آسانسور
طبیعی و بدیهی است که این افراد اصولا نیازی به استفاد از آسانسور نداشته باشند.

گزارش های واحدهایی مانند حراست و بازرسی ستاد عمره و بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره نشان می دهد که متاسفانه همه ساله حوادث زیادی برای زائران رخ می دهد که ناشی از عدم آشنایی آنها در درست استفاده کردن از آسانسور است .

از مدیران محترم کاروانها تقاضا می شود این موضوعات را هرچند که ممکن است برای بعضی ها موضوعی ساده باشد ، ولی حتما با زائران در میان بگذارند و آنها را آموزش دهند.

آداب استفاده از آسانسور

چون امروزه بیشتر اماکن تجاری و اداری در بلوکهای ساختمانی قرار دارند نیاز به استفاده از آسانسور یکی از ضروریات زندگی روزمره شده است .در واقع با توجه به کثرت برجهای ساختمانی در شهر ها باید بگوییم اگر آسانسور وجود نداشت ما باید چه کار می کردیم؟ به اعتقاد بسیاری از مردم برای بالا رفتن و دستیابی به طبقات بالاتر بهتر است از پاهای خود کمک بگیرید . می توانید هنگام استفاده از آسانسور عکس خود را درون آینه داخل آسانسور تماشا کنید و … شاید هم بسیاری از اوقات مجبور شوید در طول راه به طبقات بالاتر یا پایین تر با کسی یا کسانی همراه باشید . بنابراین باید از انواع مختلف آداب نانوشته مربوط به مشارکت استفاده از آسانسور در اماکن کاری و عمومی آشنا باشید .

به نظر می رسد اکثراً به هنگام استفاده مشترک از آسانسور دچار اشتباهاتی می شوند ولی نکات مندرج در این مقاله به شما کمک می کند تا نحوه صحیح استفاده از آسانسور های عمومی را فرا گیرید .

باید ها

آموزش آسانسور
آموزش استفاده از آسانسور

اگر در آسانسور قرار دارید و هنوز در آن باز بوده ولی نزدیک است بسته شود و افراد دیگری در حال ورود به آسانسور هستند در را برای آنها باز نگاه دارید یا دکمه مخصوص باز نگاه داشتن در را فشار دهید تا آنها بتوانند سر فرصت و بدون عجله وارد شوند.( تصویر کلید مورد نظر در تصویر مقابل با دایره قرمز رنگ نشان داده شده است)

هیچ چیز بدتر از این نیست که فردی با عجله بخواهد وارد آسانسوری شود که درآن در حال بسته شدن است و ناگهان در محکم به صورت وی بر خورد کند . شاید اگر این کار را انجام دهید دیگر افراد حاضر در آسانسور قدری از رفتار شما متعجب شوند ولی شما به زودی همه چیز را فراموش خواهید کرد در صورتی که مطمئن باشید فردی که اجازه ندادید که در آسانسور به صورتش بخورد همیشه چهره شما را بخاطر خواهد داشت .

اگر خیلی حالتان خوب نیست به ویژه اگر در اثر حال نامساعد خود مرتب سرفه یا عطسه می کنید سعی کنید در صورت امکان صبر کرده تا به تنهایی بتوانید از آسانسور استفاده کنید .اگر آسانسور شلوغ نباشد عطسه و سرفه کردن شما از چشم دیگران مزاحمت محسوب نمی شود .

هنگام قرار گرفتن در آسانسور شلوغ رعایت فضا برای دیگران را هم بکنید.

به هر سمت که می خواهید بروید ، دکمه ای که فلش همان مسیر را دارد فشار دهید. مثلا برای بالا رفتن دکمه ای که راس مثلث روی آن به سمت بالاست را بفشارید . به این ترتیب هم در وقت خودتان و هم وقت دیگران صرفه جویی کرده اید و آسانسور بی دلیل در طبقات توقف نمی کند.

نبایدها

در برجهای خیلی شلوغ که امکان استفاده همزمان بسیاری از افراد از آسانسور وجود دارد و مرتبا آسانسور ها پر و خالی می شوند و اکثرا همه عجله دارند. بهتر است تنها برای یک یا دو طبقه افراد زیادی را معطل نگذاشته و خود زحمت این یک یا دو طبقه را بکشید مگر در شرایطی که جسم شما از نظر سلامتی به شما این اجازه را نمی دهد .

در جهان تجارت زمان یعنی پول . اگر در چنین ساختمان اداری بزرگی فقط برای بالا رفتن از یک یا دو طبقه از آسانسور استفاده کنید وجهه خوبی در نظر دیگران پیدا نخواهید کرد .

(‌این مشکل بیشتر هنگام بالا رفتن از طبقات روی می دهد تا پایین آمدن. برخی از افراد به دلایل شرایط جسمی خاص به سختی امکان انجام آن را دارند ) .

اگر آسانسور خیلی شلوغ بود بخاطر همکار یا دوستتان آن را خیلی معطل نگاه ندارید چون مثلا او در حال آب خوردن در طبقه ای است که آسانسور به خاطر وی معطل نگاه داشته شده است.
قانون آداب و معاشرت در چنین شرایطی حکم می کند که اگر ظرف چند ثانیه فردی را که بخاطر وی دیگران را منتظر نگاه داشته اید مشاهده نکردید یا صدا بزنید و یا از بقیه جدا شده ؛ بگذارید دیگران به کارشان برسند .
اگر دیگر افراد حاضر در آسانسور عجله داشتند در را ببندید و از نوبت بعدی آسانسور استفاده کنید .

کسی که کنار پانل مخصوص هدایت آسانسور ایستاده است آسانسور چی نیست . اگر آسانسور شلوغ باشد شاید وی داوطلبانه بخواهد این کار را برای دیگران انجام دهد اما غالبا بهتر آن است که خود دکمه طبقه مورد نظرتان را فشار دهید و نگویید ” می شه لطفا دکمه طبقه ۴ را هم بزنید ” .اگر آسانسور خیلی هم شلوغ نبود قطعا این وظیفه خودتان است که دکمه طبقه مورد نظرتان را فشار دهید.

اگر هنگامی که کسان دیگری در آسانسور قرار دارند از تلفن همراه خود استفاده کنید کار درستی انجام نمی دهید مگر اینکه تمام افراد حاضر در آسانسور با یکدیگر آشنا باشند . در غیر این صورت بر قراری هر گونه مکالمه خصوصی در آسانسور کار مودبانه ای نیست .

وقتی با غریبه ای در آسانسور قرار دارید شاید قدری با وی هم کلام شوید در این صورت بهتر است این مکالمه در حد امکان کلی و خلاصه باشد .(‌ اکثر مواقع این مکالمات راجع به آب و هواست )‌ برای مثال: چه باران خوبی امروز صبح بارید؟

در نهایت مهمترین نبایدی که در آداب استفاده از آسانسور باید رعایت کنید آن است که تحت هر شرایط جسمی که هستید سعی کنید نظم و بهداشت محیط آسانسور را رعایت کنید حتی اگر از شدت ناراحتی و فشار جسمی صورتتان بنفش شده باشد.

اگر این کار را نکنید جلوی دیگران خجالت زده می شوید. حتی هنگامی که در آسانسور تنها هم هستید نباید نظم و بهداشت رایج در آن را مختل سازید.

نکته حائز اهمیت بسیار ، هرگز به کودکان ، افراد سالخورده و بیمار و افرادی که دچار بیماریهای روحی و روان هستند ، اجازه ندهید به تنهایی سوار آسانسور شوند و کسانی هم که کمتر ‌آسانسور استفاده کرده اند بهتر است همراه با دیگران سوار شوند.

در همه حال یادتان باشد که در صورت بروز حادثه ای در آسانسور بهترین کار حفظ خونسردی است تا امدادگران فرصت یاری رساندن به شما را داشته باشند.

[qr-code id=”5893″]
عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

چگونه یک سرویس کار آسانسور ماهر شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *