خانه » آسانسور » برای موتور آسانسور از چه روغنی استفاده کنیم؟

برای موتور آسانسور از چه روغنی استفاده کنیم؟

با توجه به اینکه بیشتر آسانسورهای موجود در ایران از موتورهای گیربکسی استفاده می کنند لذا نیازمند این هستند که هر چند مدت (بستگی به میزان استفاده از آسانسوردارد) روغن آنها تعویض شود. روغن موتورهای زیادی در بازار وجود دارد که می توان برای موتور و چرخ دنده ها استفاده کرد. اما اینکه از چه روغنی باید استفاده شود بسیار مهم است زیرا بعضی از روغن ها برای چرخ دنده های ریز و کوچک طراحی شده اند و به همین جهت غلظت شان کم است تا به موتور فشار نیاید. اما برای موتور آسانسور که به نسبت از چرخ دنده های قوی تری بهره می برد لازم است که روغنی که برای گیربکس آن در نظر گرفته می شود از غلطت بیشتری برخوردار باشد تا در برابر افزایش دمای ناشی از اصطکاک چرخ دنده ها مقامت بیشتری از خود نشان دهد.

روغن مناسب برای اینکار

از همین رو روغنی که برای این منظور پیشنهاد می شود روغن موتور اتوماتیک مدل SEA 85W-140 از محصولات شرکت بهران می باشد که هم از غلطت خوبی برخوردار است و هم اینکه از نوع اتوماتیک می باشد. روغن های اتوماتیک با توجه به دمای هوا غلظت شان تغییر می کند و اصطلاحا پویا می باشند و به همین دلیل در فصول گرم و سرد سال کارایی موتور بهبود می یابد.

مقدار روغن مورد استفاده برای هر موتور

تجربه نشان داده که برای موتورهایی ایتالیایی مانند آلبرتوساسی، مونتاناری، الکمپ و همچنین برای موتورهای آلمانی و اسپانیایی نیز چیزی حدود ۴ لیتر روغن کافی می باشد و لذا شما می توانید با خریداری یک ظرف روغن ۴ لیتری، گیربکس موتور را کاملا پوشش دهید.

زمان تعویض روغن موتور:

با توجه به میزان استفاده از آسانسور، سرویسکار باید تشخیص دهد که روغن کی باید تعویض شود. در واقع سرویسکار مربوطه موظف است هر بار روغن موتور را از لحاظ سالم بودن، غلظت و تمیز بودن مورد بررسی قرار دهد و حداکثر هر ۶ ماه روغن موتور را تعویض نماید.

موارد ایمنی

۱) تعویض روغن موتور باید فقط و فقط توسط سرویس کار مربوطه صورت گیرد.

۲) حتما قبلا از تعویض روغن، تابلو سه فاز را خاموش نمایید تا از حوادث احتمالی جلوگیری شود.

۳) هنگام باز کردن پیچ مربوط به خروج روغن، حتما مد نظر داشته باشید که چیزی حدود ۳ الی ۴ لیتر روغن در گیربکس وجود دارد و سرعت خروج آن نیز بالا می باشد، لذا ظرف خالی که برای اینکار در نظر می گیرید باید بگونه ای باشد که روغن از آن لبریز نشود.

۴) پس از تعویض روغن قدیمی حتما آن را در ظرف مناسبی بریزید و به یکی از محل های تعویض روغن در شهرتان رفته و آن را با نسبت کمتر با روغن مرغوب معاوضه کنید. زیرا با اینکار هم برای شرکت مربوطه سود رسانی دارد و هم از آسیب های زیست محیطی جلوگیری می شود.

۵) هنگام تعویض روغن حتما از قیف استفاده نمایید تا از کثیف شدن موتور و کف موتورخانه جلوگیری شود.

نویسنده: مهندس محسن شیرویی

عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

چگونه یک سرویس کار آسانسور ماهر شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *