خانه » آسانسور » استفاده صحیح از آسانسور

استفاده صحیح از آسانسور

استفاده صحیح از آسانسور توسط مردم
استفاده صحیح از آسانسور توسط مردم

راه کارهایی برای استفاده صحیح از آسانسور

اکثر ما در آپارتمان ها و مجتمع هایی زندگی می کنیم که مجبوریم برای رفت و آمد از آسانسور استفاده کنیم. بیشتر افراد مایلند وقتی که در آسانسور هستند ، تنها باشند! خود را در آینه داخل آن برانداز کنند، برای خود آواز بخوانند، پشت سر رئیس خود زیرلب حرف بزنند و …!! البته ممکن است این حالت هم پیش بیاید که تنها باشید ولی خوب بیشتر اوقات شما مجبورید با کسان دیگر هم در این فضای محدود همراه شوید، در اینجا به یک سری آداب و اصول استفاده از آسانسور اشاره شده تا شما را در رفع مشکلات رایج کمک کند:

در داخل کابین آسانسور چه کارهایی را باید انجام دهیم !

* اگر شما در آسانسور هستید و درب باز است ولی در لحظات آخر بسته شدن متوجه می شوید که کسی سراسیمه می خواهد به آسانسور برسد، در این موقع سریع با زدن دکمه مربوطه سعی کنید در را نگه دارید تا او به آسانسور برسد، هیچ چیز بدتر از آن نیست که کسی به آسانسور نرسد و ناگهان درب به روی او بسته شود! البته شاید این صحنه برای افراد داخل آسانسور خنده دار باشد ولی مطمئن باشید اگر هیچ کمکی نکنید چهره ی شما در ذهن کسی که به آسانسور نرسیده مانده است!
* زمانی که سرما خورده اید یا مریض هستید و ناخودآگاه ممکن است عطسه یا سرفه کنید، سعی کنید از آسانسور دیگرکه خالی تر است استفاده کنید، وقتی داخل آسانسور خلوت است، جوری نایستید که همه جا را اشغال کنید رعایت جا برای کسان دیگر داخل آن هم بکنید.

در کابین آسانسور چه کارهایی را نباید انجام دهیم !

* در برج های بزرگ و پر رفت و آمد، جمعیت زیادی همزمان از آسانسور استفاده می کنند، در نظر دیگران جلوه ی خوبی ندارد که برای یک یا دو طبقه ی اول ،آسانسور را نگه دارید، سعی کنید این مسیر کوتاه را با پله طی کنید چرا که معمولا” مسافران داخل آسانسور ذاتا” دوست دارند به بالا بروند نه پایین! این در صرفه جویی زمان نیزبه شما کمک می کند .

* در مواقعی که آسانسور شلوغ است درست نیست که شما آسانسور را در طبقه ای که هستید به خاطر رسیدن دوستانتان نگاه دارید ، شما در واقع مردم را در طبقات دیگر برای سوار شدن معطل کرده اید . شاید اصلا” دوست شما تلاشی برای رسیدن سریع تر به آسانسور نکند و نگرانی به خود راه ندهد ! بنابراین ادب حکم می کند در آسانسور را ببندید ، نهایتا” او به آسانسور بعدی می رسد.

* فردی که به طور اتفاقی و به دلیل جمعیت زیاد مجبور شده کنار صفحه کلید کنترل آسانسور بایستد ، اپراتور و مسئول آن نیست فقط لطف می کند و تنها به خاطر نزدیکی به آن برای شما شماره طبقه را می زند ، پس محترمانه از او خواهش کنید نه دستوری تا طبقه مورد نظر شما را بزند و در غیر این صورت شما خود باید این کار را بکنید .

* در آسانسور سعی کنید از تلفن همراه استفاده نکیند ، جلوه ی خوبی ندارد چون بیشتر غریبه هستند و در چنین محیط ساکت و محدودی همگی صحبتهای شما را می شنوند. مگر اینکه بطور اتفاقی همگی در آسانسور آشنا باشید که در هر حال در هر محیط عمومی طول دادن مکالمه تلفن مزاحم دیگران است ، می توانید بگویید در جایی هستم و بعدا” تماس بگیرید . در صورت مجبور بودن به مکالمه سعی کنید برای دقایقی بیشتر حرفهای عامیانه بزنید ، مثلا” در مورد آب و هوای آن روز تا از آسانسور پیاده شوید.

با رعایت نکات ایمنی می‌توان احتمال وقوع حوادث خطرناک را در آسانسور کاهش داد

۵ توصیه ایمنی به آسانسور سواران

آسانسورها و مشکل‌ها
امروزه با ساخت آسمان ‌خراش‌ها و برج ‌های بلند، نیاز به استفاده از آسانسور بیشتر از گذشته احساس می‌ شود. اما این کابین کوچک که بدون راننده و تنها با فشار یک دکمه به راحتی ساکنان آپارتمان ‌های چند واحده و بلند را بالا و پایین می‌ برد نیز می‌تواند مشکلاتی را برای استفاده ‌کنندگان ایجاد کرده و حتی با حوادث دلخراش زندگی افراد را به خطر بیندازد. محبوس شدن در آسانسور، گیر کردن لباس واعضای بدن میان کابین وچاه آسانسور، سقوط در داخل چاه آسانسور و سقوط کابین از جمله حوادثی است که ممکن است ساکنان برج‌ها و ساختمان‌های بلند با آن مواجه شوند اما بی ‌تردید با رعایت نکات ایمنی می‌توان از ایجاد چنین مسایلی جلوگیری کرده و احتمال وقوع حوادث را کاهش داد.
۱٫ کودکان نباید به تنهایی از آسانسور استفاده کنند
امروزه در بیشتر آسانسورها دکمه ‌های فرمان در محلی نصب شده که در دسترس کودکان کمتر از هفت سال قرار نگیرد و یک کودک قادر به احضار و صدور فرمان برای آسانسور نباشد اما برای پیشگیری از بروز مشکلات برای کودکان خود باید به یاد داشته باشیم که کودکان نباید به تنهایی از این وسیله استفاده کنند. این وسیله برای کودکان زیر هفت سال بسیار جذاب است و حتی ممکن است از آن به عنوان فضای برای بازی و سرگرمی استفاده کنند، از این رو باید کودکان خود را از خطرات احتمالی این وسیله مطلع کنیم.
۲٫ به ظرفیت آسانسور توجه کنید
زمانی که می‌خواهید از آسانسور استفاده کنید، حتما توجه داشته باشید که ظرفیت نهایی این وسیله چند نفر است. استفاده بیش از ظرفیت از آسانسور‌ها خطرات بسیاری را به دنبال دارد، از این رو بیشتر شرکت‌های سازنده، کابین‌ها را به صورتی طراحی می‌کنند که حداکثر ظرفیت به سختی در آنجا شوند و یا به سیستم آلارم ظرفیت مجاز و غیر مجاز مجهز باشند اما رعایت ظرفیت آسانسور وظیفه مصرف کننده است.
۳٫ از وجود کابین مطمئن شوید
یکی دیگر از خطراتی که می ‌تواند موجب سقوط فرد به چاه آسانسور شود، نبود کابین آسانسور در محل است. ممکن است در آسانسور با بازی بچه ‌ها یا مواردی از این قبیل باز باشد اما کابین در طبقه حاضر نبوده و خطرات زیادی ساکنان این طبقه را تهدید کند. از این رو به یاد داشته باشید که هرگز در حال گفتگو و یا انجام کار دیگری وارد کابین نشوید، در هنگام ورود به کابین آسانسور به صورت عقب یا از پهلو اقدام نکنید و همیشه در زمان سوار شدن به آسانسور از وجود کابین در مقابل خود مطمئن شوید. برای اطمینان از وجود کابین روش‌های ساده‌ای وجود دارد. برای مثال، با مشاهده روشنایی کابین، دیدن تصویر خود در آینه نصب شده در کابین و یا مشاهده افراد درون کابین می‌توان از وجود آن مطمئن شد.
۴٫ از بسته شدن در جلوگیری نکنید
زمانی که سوار آسانسور هستید، سعی نکنید برای اینکه دوست‌ تان سوار آسانسور شود و یا اینکه از آسانسور خارج شوید، از بسته شدن درب کابین جلوگیری کنید. این عمل بسیار خطرناک بوده و ممکن است موجب قطع عضو یا وقوع اتفاق بسیار بدتری شود. زمان استفاده از آسانسور مراقب وسایل خود نیز باشید که لباس، چادر و یا کیف میان چاه آسانسور و درب گیر نکند.
۵٫ در هنگام حادثه خونسرد باشید
اگر به دلیل مشکلات سیستمی، در آسانسور باز نشد و شما به هر دلیل دیگری در داخل کابین حبس شدید، خونسردی خود را حفظ کنید. سعی کنید اولین قدمی که بر می‌دارید، غلبه بر ترس و وحشت ‌تان باشد. سپس با آرامش کامل از تلفن نصب شده احتمالی در کابین یا تلفن همراه خودتان استفاده کنید و با گرفتن شماره های موجود در کابین که توسط شرکت های سرویس دهنده در کابین قرار می گیرد و یا شماره ۱۲۵ مراتب را به سرویس کارها و یا آتش نشانی خبر دهید. اگر تلفن در دسترس‌ تان نبود، با فشردن کلید آلارم موجود روی شاستی داخل کابین و یا صدای بلند ولی خونسرد از ساکنان ساختمان کمک بخواهید اما یادتان باشد که حتما به افرادی که برای کمک می ‌آیند نیز اعلام کنید که خودشان دست به کار نشوند و حتما با سرویس کار یا آتش‌ نشانی تماس بگیرند. زمانی که افراد با یکی از حوادث نامبرده در آسانسور مواجه می ‌شوند ممکن است دچار رعب و وحشت استفاده از آسانسور شوند. این حالت در میان افراد میانسال و کهنسال بیشتر اتفاق می افتد و بی تردید اگر این شخص در یکی از ساختمان های بلند زندگی کند، به دلیل اینکه قادر به بالا و پایین رفتن از پله ها نیست، در آپارتمان خود محبوس و کم‌کم با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.

پاسخ دکتر سیدوحید شریعت، روان‌پزشک، به یک سوال شایع:
با ترس از آسانسور چه کار کنیم؟
ترس از استفاده از آسانسور پس از وقوع حادثه نوعی فوبیا محسوب می‌شود.
یکی از راه های درمان فوبیاها مواجه کردن شخص با چیزی است که از آن هراس دارد. در این باره به افراد توصیه می شود به صورت مرحله مرحله از این وسیله استفاده کنند. برای مثال، خانم میانسالی که به دلیل حبس شدن در آسانسور از استفاده دوباره از این وسیله می ترسد باید مراحل نگاه کردن به آسانسور، لمس دکمه های فرمان، وارد شدن در کابین، طی کردن یک طبقه با همراه در آسانسور، بالا و پایین شدن در طبقات با همراه، استفاده از آسانسور به تنهایی، استفاده از آسانسور در ساعات ابتدایی روز و مرحله سوار شدن آسانسور در شب و به تنهایی را در مدت زمان بسیار طولانی انجام دهد تا بتواند دوباره به شرایط روانی مناسب برسد.
باید شخصی که در آسانسور محبوس شده است، آرامش خود را حفظ کند. استفاده کردن از جملات تلقینی مانند اینکه اتفاقی نمی‌افتد و به زودی این مساله حل می‌شود، سعی کند خونسرد باشد. البته در این میان، همراه داشتن یک چراغ قوه برای افرادی که از تاریکی‌ها در زمان قطع برق و حبس در آسانسور می‌ترسند نیز بسیار مناسب است

عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

چگونه یک سرویس کار آسانسور ماهر شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *