خانه » آسانسور » آسانسور هیدرولیک مزیت ها و معایب آن

آسانسور هیدرولیک مزیت ها و معایب آن

مزایای آسانسور هیدرولیک

در سیستم آسانسور هیدرولیک ، بار با فشار پمپ های هیدرولیک جابجا می شود .

سیستم آسانسور هیدرولیک از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

۱) مخزن روغن

۲) یک پمپ (تلمبه) که توسط موتور الکتریکی کار می کند

۳) یک دریچه که بین سیلندر و مخزن قرار دارد

تلمبه، روغن را از مخزن به سیلندر هدایت می کند. هنگامی که دریچه باز باشد، روغن به راحتی به محل قبلی خود باز خواهد گشت. ولی اگر دریچه بسته شود ، روغن با فشار وارد استوانه سیلندر خواهد شد.

هنگامی که روغن در سیلندر جمع شد، فشار به پیستون منتقل می شود و کابین آسانسور بطرف بالا حرکت می کند. هنگامی که آسانسور به طبقه مورد نظر نزدیک شد ، سیستم کنترل آسانسور علامتی را به موتور الکتریکی می فرستد تا کار تلمبه به تدریج قطع شود.

برعکس وقتی آسانسور بخواهدبه طبقهء پائین برگردد ، سیستم کنترل آسانسور یک علامت به دریچه می فرستد و دریچه باز می شود.

سنگینی کابین و مسافران باعث می شود تا پیستون به سیلندر حاوی روغن فشار وارد آورد و روغن به مخزن برگردد . هرگاه آسانسور در طبقه زیرین توقف کرد، سیستم کنترل، دوباره دریچه را می بندد.

طرز کار این دستگاه بسیار ساده است، ولی اشکالاتی هم دارد که به آن می پردازیم.

مزیت ها و معایب سیستم هیدرولیک :

مهمترین مزیت سیستم هیدرولیک این است که می تواند به آسانی با نیروی کم پمپ، قدرت زیادی ایجاد کند تا آسانسور به راحتی بالا برود. ولی این سیتم دو عیب عمده دارد.

مهمترین مسئله اندازه تجهیزات است. اگر آسانسور بخواهد طبقات زیادی را بالا برود به پیستون بلندتری هم نیاز است، پیستون بلندتر هم به جای زیادی نیاز دارد، مثلا” اگر بخواهیم از این سیستم برای یک ساختمان ۱۰ طبقه استفاده کنیم، باید حداقل ۹ طبقه چاه حفر کنیم تا پیستون در آن جا بگیرد !

مشکل دیگر این سیستم ، عدم توانائی آن در ذخیره انرژی پتانسیل است. دراین سیستم پمپ نیروی عظیمی ایجاد می کند تا آسانسور بالا برود، ولی قادر نیست تا انرژی را ذخیره کنند. انرژی پتانسیل فقط وقتی به کار می رود که آسانسور بخاطر وزن خود به طرف پائین حرکت می کند ، ولی اگر دوباره بخواهد بالا برود، باز باید از پمپ انرژی بگیرد.

در ادامه تصاویری از تجهیزات آسانسور هیدرولیک ساخت شرکت ویتور wittur را قرار داده ایم که ملاحظه خواهید فرمود:

Logo-Wittur

 

 

 

centralinaHC

centralinaHM-2

سیلندر آسانسور هیدرولیک

جک آسانسور هیدرولیک ویتور

عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

چگونه یک سرویس کار آسانسور ماهر شویم؟

۳ دیدگاه

  1. فرید وحیدیان

    سلام
    تقریباً از یکی دو ماه بعد از راه اندازی آسانسور (موتور ویتور ۶ نفره ) مشکلی پیش آمده به نحوی که اگر مدتی(بیش از نیم ساعت ) از آسانسور استفاده نشود در این مدت سطح آسانسور از کف طبقه ۳ الی ۴ سانتیمتر پایین تر رفته و در هنگام استفاده مجدد ابتدا در بسته می شود آسانسور re set شده و به level اولیه بر می گردد و سپس آسانسور فعال می شود که هر دفعه حدود ۳۰ الی ۴۰ ثانیه زمان می برد و سرویس کار هم تا حالا اقدامی نکرده ممکن لطف کنید این مورد چگونه قابل حل می باشد ؟

  2. ممنونم.
    اگه میتونستید نقشه ی فنی این اسانسورم میزاشتین خیلی بهتر میشد 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *