خانه » آسانسور » انواع بالابر » کلایمر و کاربرد آن در ساختمان

کلایمر و کاربرد آن در ساختمان

کلایمر نوعی بالابر ساختمانی است که دارای یک سبد مخصوص به طول متغیر ۲ تا ۶ متری بوده و از آن می توان برای تمیزکاری و تعمیرات نمای ساختمان، بالابردن مصالح ساختمانی، جا به جایی تجهیزات کارگاهی و غیره از آن استفاده کرد.

کلایمر در واقع جانشین بسیار مناسبی برای داربست های ساختمانی می باشد که علاوه بر هزینه بر بودن، وقت زیادی نیز جهت نصب آنها گرفته می شود.

کلایمر ساختمانی
کلایمر ساختمانی

کلایمر بوسیله موتورهای وینچی که با سیم بکسل مخصوص به پایه های نگهدارنده آن وصل می شود حرکت می کند و دارای ترمز اضطراری نیز می باشد. اما نکته مهم این است که آیا واقعا از کلایمر می توان به جای داربست استفاده کرد یا خیر؟ آیا قیمت کلایمر با قیمت داربست برابری می کند؟ از نظر فضای کاری داربست مناسب تر است یا کلایمر؟ و سوالاتی از این قبیل که در ادامه سعی می کنیم به صورت ریز به آن پاسخ دهیم.

کلایمر از نگاه فنی و قیمتی

شاید اولین سوالی که در ذهنتان بوجود می آید این است که نحوه حرکت کلایمر به چه صورت است؟ آیا علاوه بر حرکت عمودی، دارای حرکت افقی نیز می باشد؟ در صورت حرکت افقی هزینه آن چقدر تغییر می کند؟ و …

کلایمر می تواند هم به صورت دستی و هم با استفاده از موتور جا به جا شود. در صورت استفاده از کلایمر دستی سرعت جا به جایی آن کاهش می یابد اما با توجه به قیمت مناسب آن، می توان از آن در ساختمان های با ارتفاع کم هم استفاده کرد. برای مثال یک کلایمر دستی حدود ۱۰ میلیون تومان قیمت دارد.

کلایمر های با موتور وینچی که فقط حرکت عمودی دارند در واقع دارای دو پایه مخصوص می باشند که در بالای ساختمان نصب می شوند و با سیم بکسل به موتورهای وینچی که در داخل سبد کلایمر قرار دارند باعث حرکت آن می شوند. همچنین ترمزهای اضطراری نیز طراحی شده اند که در کنار موتورهای وینچی بر روی سبد نصب شده اند و سیم بکسل های دیگری جهت ایمنی به این ترمزها اتصال یافته اند تا مانع از سقوط آن شوند.

برای جا به جایی این نوع از کلایمرها کافیست سبد را تا پایین ترین نقطه هدایت کنید طوری که بر روی زمین قرار گیرد. حال کافیست پایه های کلایمر را که در بالاترین طبقه با وزنه مهار شده اند را به نقطه دلخواه جا به جا نمایید. در واقع جا به جایی این مدل از کلایمرها شبیه بالابرهای ساده ساختمانی می باشد و نیازی به تخصص ندارد تا جایی که کارگران ساده ساختمانی نیز می توانند آن را جا به جا نمایند.

کلایمرهایی که هم دارای حرکت عمودی هستند و هم حرکت افقی از نظر قیمتی کمی متفاوت می باشند. در واقع این نوع کلایمرها در بالای ساختمان دارای ریل مخصوصی هستند که هم می توانند به صورت دستی جا به جا شوند و هم با استفاده از موتور. و هر کدام از این فاکتورها در قیمت نهایی کلایمر تاثیر گذار می باشد. بنابراین سعی کنید قبل از خرید کلایمر اطلاعات کاملی نسبت تجهیزات آن و موقعیت ساختمان بدست آورید تا هزینه اضافی بر دوشتان نباشد. برای مثال اگر ساختمان شما از چند جهت دارای نمای هلال باشد آنگاه کابرد کلایمر بسیار محدود می شود زیرا معمولا سبد کلایمر به صورت مستطیلی است و کاربردی در نمای مورد نظر نخواهد داشت.

شاید تنها عیب کلایمر این باشد که هنگام حرکت و یا کار کردن بر روی آن تکانهای زیادی می خورد که بایستی به نحوی مهار شود. برای مثال اگر یک بنا قرار باشد بر روی کلایمر بایستید و کارش را انجام دهد به هیچ عنوان تعادل نخواهد داشت زیرا سبد کلایمر مدام به عقب و جلو خواهد رفت. در این حالت تنها راه حل بستن سبد کلایمر به بدنه ساختمان می باشد که بایستی هنگام بتن ریزی و یا دیوارچینی تمهیدات لازم صورت گیرد.

کلایمر از لحاظ قیمت با داربست قابل مقایسه نیست و این تفاوت قیمت در ساختمان های مرتفع تر بیشتر به چشم می آید. از طرفی داربست ها معمولا اجاره می شوند و این درحالی است که کلایمر برای همیشه در اختیار کارفرما خواهد بود و صرفه اقتصادی بالایی دارد. برای مثال در یک ساختمان ۱۰ طبقه هزینه یک کلایمر با وینچ برقی که فقط حرکت عمودی دارد با داربست برابری می کند. در ارتفاع های پایین تر هزینه داربست کمتر خواهد بود اما بایستی در نظر داشت که پس از پایان کار داربست مال شما نخواهد بود!

بنابراین استفاده از کلایمر در ساختمان های مرتفع کاملا منطقی می باشد و امیدواریم در ادامه تجهیزات کامل تری از این وسیله به بازار عرضه شود تا نیازهای مشتریان به صورت کامل بر طرف شود.

(این مقاله کامل تر خواهد شد)

عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

آرمانشهر آسانسور دوچرخه

در این مقاله به بررسی استفاده از صنعت آسانسور به صورتی نوین جهت کمک به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *