خانه » آسانسور » نحوه نامگذاری ریل ها بصورت صحیح

نحوه نامگذاری ریل ها بصورت صحیح

نامگذاری ریل ها
نامگذاری ریل ها

نحوه نامگذاری ریل ها

در کشورمان و در بین فروشندگان و نصابان عزیز مرسوم است که ریل ها را با افزودن ضخامت تیغه آنها به T نامگذاری می کنند.

اما چنین چیزی فقط در کشور ما مرسوم است و بین تولید کنندگان ریل در سایر نقاط جهان و مصرف کنندگان و فروشندگان ریل اینگونه نیست و به نحوه دیگری ریل ها را نامگذاری می کنند.

بدین صورت که پهنای پشت ریل را بر حسب میلی متر به T اضافه می نمایند. این نحوه نامگذاری در تمام جهان بصورت استاندارد بین المللی است و مصرف کنندگان و دیگران با مشاهده نام ریل متوجه می شوند که ضخامت تیغه آن و یا ارتفاع تیغه آن چقدر است.

بحث نورد سرد و گرم فقط در رابطه با ریل های کابین T70 می باشد. بدین دلیل که ریل های کوچکتر، همگی نورد سرد هستند و ریل های بزرگتر هم، تولید هر کارخانه ای در هر گوشه ای از جهان که باشند، همگی نورد گرم هستند، حتی ریل های تولیدی شرکتهای بزرگ مانند مونته فرو و مارازی.

تفاوت ریل های نورد سرد و گرم:

نکته ای که اکثرا به اشتباه آن را بیان می کنند این است که ریل نورد گرم اصلا عملکرد خوبی ندارد و نیز از لحاظ امنتیتی خصوصا هنگام پاراشوت مشکل ایجاد خواهد کرد.

اما باید بگوییم که اینگونه نیست !!

درست است که ریل های نورد گرم و سرد بسیار متفاوت می باشند. اما اینگونه نیست که ریل نورد گرم در نحوه عملکرد دارای مشکل باشد.

۱- تیغه ریل:

در ریل نورد گرم روی تیغه ریل رده های ماشین کاری به عمق حدودی ۲ میلی متر در سرتاسر تیغه ریل به چشم می خورد اما در ریل نورد سرد تیغه ریل بدون ماشین کاری است و یکنواخت است و به جای رده های ماشین کاری، روی آن دانه دانه است که عمق کمتری دارند.

۲- سختی ریل:

سختی تیغه ریل های نورد گرم در حدود ۱۳۰ برینل است در حالیکه سختی تیغه ریل های نورد سرد در حدود ۲۰۰ برینل می باشد. از لحاظ کارآیی هیچ تفاوتی با هم ندارند فقط پس از پاراشوت کردن آسانسور، ریل نورد گرم آسیب بیشتری خواهد دید.

۳- عمر مفید ریل:

ریل های نورد سرد با توجه به اینکه سختی بالاتری نسبت به ریل های نورد گرم دارند، دارای عمر حدود ۲ برابر نسبت به ریل های نورد گرم می باشند.

امتیاز به این نوشته

User Rating: ۴٫۳۳ ( ۹ votes)
عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

چگونه یک سرویس کار آسانسور ماهر شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *