خانه » اخبار دنیای آسانسور » تعطیلی 40 درصدی صنعت آسانسور

تعطیلی 40 درصدی صنعت آسانسور

تعطیلی 40 درصدی صنعت آسانسور
تعطیلی ۴۰ درصدی صنعت آسانسور

تعطیلی ۴۰ درصدی صنعت آسانسور

ساختمان سازی که به رکود مبتلا شود صنایع زیادی دچار مشکل می شوند که یکی از آنها صنعت آسانسور است.
«دچار مشکل شدن» البته نمی تواند توصیف روشنی برای صنعتی که حدود ۴۰ درصد آن تعطیل شده است، باشد و شاید بهتر باشد اصطلاح سقوط را برای این صنعت به کار ببریم.
علی اکبر ایلخانی، رئیس این اتحادیه می گوید: دولت باید برای نجات صنایع وابسته به ساختمان سازی درباره پایان رکود سنگین ساخت و ساز فکر عاجلی بکند چون وضعیت این صنایع در حال حاضر به مرز بحرانی رسیده و نگران کننده است.
وضعیت صنعت آسانسور را در سال جاری چطور ارزیابی میکنید؟
صنعت آسانسور به ساخت و ساز وابسته است و متاسفانه رکود سنگینی که بر ساختمان سازی سایه انداخته، صنعت آسانسور را هم به شدت تحت فشار گذاشته است.
برآوردی که ما داریم این است که ۴۰ درصد صنعت آسانسور به تعطیلی کشیده شده و این موضوع خود را در تعدیل نیروی شرکتهای بزرگ آسانسوری، بسته شدن واحدهای صنفی فروش لوازم و تجهیزات آسانسور و همچنین کاهش شدید حجم قراردادهای ساخت و تعمیر و نگهداری شرکتهای آسانسوری نشان میدهد.

دولت باید در این زمینه اقدام عاجلی انجام دهد چرا که فقط ما نیستیم که در این صنعت دچار مشکل هستیم و صنایع متعدد دیگر هم همین وضعیت را تجربه میکنند.

اتحادیه در تهران بیش از ۳۰۰ عضو دارای پروانه دارد و ۲۵۰ واحد صنفی هم در حال طی کردن مراحل دریافت پروانه هستند.

تعداد کارخانه ها و واحدهای صنفی آسانسور در کل کشور به مراتب از این تعداد بیشتر است. خانواده های فراوانی زیرمجموعه این صنعت هستند و از رکود این صنعت رنج می برند.

آیا رکود صنعت آسانسور روی ایمنی آسانسورها هم تاثیر داشته و آماری از افزایش سوانح آسانسوری دارید؟

آماری که نشان دهنده افزایش سوانح آسانسور باشد، نداریم ولی می دانیم که نصابان و سرویسکاران و تعمیرکاران بی تخصص و غیرمجاز آسانسور در شرایط رکودی فعلی بیشتر عرصه فعالیت پیدا می کنند چون نسبت به شرکت های بزرگ و دارای تجربه و تخصص، قیمت کمتری پیشنهاد می کنند و متاسفانه برخی کارفرمایان هم به صرف قیمت کمتر، کار را به آنها واگذار میکنند.

این وضعیت به طور کلی برای ایمنی آسانسورها خوب نیست.

آیا برجام گشایشی در صنعت آسانسور ایجاد کرده است؟

واقعیت این است که برجام تاثیر مثبتی بر صنعت آسانسور داشته ولی این تاثیر آنچنانی نبوده و شدت گرفتن رکود ساختمان سازی همین اثر اندک را هم خنثی کرده است.

ما طی سالهای اخیر شاهد رشد کیفی تولیدات صنعت داخلی در بخش آسانسور بوده ایم و برجام هم راه ورود قطعات با کیفیت تر این صنعت از اروپا را به کشور باز کرده و قطعات کم کیفیت و غیراستاندارد مجال کمتری برای جولان در بازار پیدا می کنند ولی وقتی کاری نباشد این مزیت چندان به چشم نمی آید.

ایجاد تحرک در بازار ساخت و ساز باید به صورت جدی تر مورد توجه دولت قرار گیرد و وضعیتی که اکنون شاهد آن هستیم، نباید بیشتر از این ادامه پیدا کند.

منبع: روزنامه کسب و کار

عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

پیش بینی آسانسور برای ساختمانهای بیش از یک طبقه

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: مناسب‌سازی در طراحی معابر عمومی و شهری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *