خانه » مقالات » براده آهن در کنار فلکه موتور آسانسور به چه معناست؟

براده آهن در کنار فلکه موتور آسانسور به چه معناست؟

اخیرا برای یکی از آسانسورهایی که تحت سرویس شرکت فرازجم کناره بود خرابی عجیبی بوجود آمد. آسانسور در هر هفته حدود ۳ بار در بین طبقات سوم و چهارم متوقف می شد و زمانی که به تابلو فرمان مراجعه می کردیم خطایی را نمی دیدیم. این قضیه برای ۳ ماه ادامه داشت و در نهایت متوجه اشکال آسانسور مورد نظر شدیم اما چه فایده که مدیر ساختمان ، سرویس آسانسور را به شرکت دیگری واگذار کرده بود (که در حال حاضر مجددا خدمات سرویس به شرکت فرازجم کناره واگذار شده و مشکل نیز حل گردید) و دلیلش نیز این بود که شرکت ما قادر به رفع عیب آسانسور نبود. در واقع علت را شناسایی کردیم اما با توجه به زمان بر بودن این قضیه ، سرویس آسانسور مورد نظر از عهده ما خارج شد.

در طول این مدت ۳ ماهه در حدود ۱۰ بار به محل خرابی مراجعه کردیم و هر بار تنها با خاموش و روشن کردن تابلوفرمان ، آسانسور به حرکت طبیعی خود ادامه می داد اما در آخرین مراجعه سرویسکارمان ، او متوجه شد که آسانسور بین طبقه سوم و چهارم متوقف شده است اما فلکه موتور می چرخد ! در واقع موتور در حالی داشت به حرکتش ادامه می داد که سیم بکسل در جای خود ثابت بود و به عبارتی سر می خورد. همچنین براده آهنی که در کنار فلکه موتور وجود داشت نیز تاییدکننده حرف ما بود. بله، شیار فلکه موتور کمی گشاد شده بود و به عبارتی زاویه های شیار γ و β از بین رفته بود و همین قضیه باعث سرخوردگی سیم بکسل می شد و با توجه به خطای ریل در بین طبقات سوم و چهارم، این اتفاق فقط در بین این دو طبقه می افتاد و به دلیل اینکه موتور در زمان سرخوردگی جریان زیادی را می کشید باعث می شد تا درایو خطای جریان اضافی را اعلام نماید.

البته ناگفته نماند که در ماه دوم کفشک های کابین را کمی شل کردیم و متوجه شدیم که در طول هفته این خطا از ۳ بار به ۱ بار کاهش یافت اما برای تشخیص دقیق هنوز کافی نبود. در نهایت پس از متوجه شدن عیب آسانسور، با مدیر ساختمان تماس گرفته شد و پیشنهاد شد تا فلکه موتور تعویض شود و یا اینکه حداقل ۳ تا از ۴ سیم بکسل ها را تعویض نموده و به جای سیم بکسل نمره ۱۰ از سیم بکسل نمره ۱۲ استفاده نماییم تا اصطکاک لازم برقرار شود. (البته فردای همان روز متوجه واگذاری سرویس شدیم)

براده آهن در کنار فلکه موتور آسانسور
براده آهن در کنار فلکه موتور آسانسور
عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

تنظیم شیر برقی بلین آلمان ۴ بوبین مدل Blain EV 100

در ویدئویی زیر می توانید تنظیم شیر برقی بلین آلمان ۴ بوبین مدل Blain EV 100 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *