خانه » مقالات » اجرای ریل معکوس در آسانسور همراه با تصاویر آموزشی

اجرای ریل معکوس در آسانسور همراه با تصاویر آموزشی

اجرای ریل معکوس در آسانسور همراه با تصاویر آموزشی

یکی از روش های بسیار معروف ریل گذاری در آسانسور، روش اجرای ریل معکوس می باشد که جهت اجرا در چاله های کوچک می تواند مساحت مفید داخل کابین را به نحو چشمگیری افزایش دهد. در این روش ریل گذاری، ریل وزنه تعادل و ریل کابین هر دو در یک ضلع از چاله و پشت به هم اجرا می شوند.

در این روش کار اسلینگ یا همان یوک کابین به صورت لیفتراکی خواهد بود و فشار وارده به ریل های کابین افزایش خواهد یافت اما با استفاده از نرم افزار محاسباتی ریل ساورا اسپانیا به راحتی می توان سایز ریل مناسب را به دست آورد.

در این مقاله سعی می کنیم تا نقشه های اجرای ریل معکوس را با زبانی ساده شرح دهیم تا قابل فهم برای همه خوانندگان محترم باشد.

در استفاده از چنین روش ریل گذاری باید دقت شود که اهمیت کار اسلینگ ساخته شده و کفشک های استفاده شده در آن بسیار بالا می باشد. زیرا با توجه به لیفتراکی بودن کار اسلینگ ، استقامت، عدم وجود سر صدا هنگام کاهش و افزایش شتاب و مهم تر از آن رفتار کار اسلینگ در زمان پاراشوت بسیار حائز اهمیت می باشد. لذا پیشنهاد می شود در چنین پروژه های حتما از کابین سازهای قدر کمک بگیرید تا مشکلی در اجرای آسانسور نداشته باشید.

همچنین هنگام استفاده از روش اجرای ریل معکوس می توان از موتورهای گیرلس و روملس نیز به راحتی استفاده کرد و در صورت استفاده از موتور گیربکسی، می بایست حداقل دو عدد فلکه هرزگرد در موتورخانه استفاده کرد.

در این قسمت با ما همراه باشید با نقشه ای از روش ریل گذاری معکوس در آسانسور:

اجرای ریل معکوس آسانسور
ریل معکوس آسانسور

همانطور که در شکل بالا پیداست، در روش ریل گذاری معکوس مساحت کابین نسبت به ریل گذاری به روش وزنه پشت یا بغل افزایش خواهد یافت. برای مثال در یک چاله با ابعاد ۱۵۰ در ۱۵۰ سانتی متر مساحت کابین برای ریل گذاری به روش معکوس به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

عرض کابین = ۱۵۰-۵-۵ = ۱۴۰ cm

عمق کابین = ۱۵۰-۳۵-۱۸ = ۹۷ cm

مساحت کابین = عرض کابین * عمق کابین = ۱٫۴*.۹۷  = ۱٫۳۵ (متر مربع)

که این مساحت مربوط به یک کابین ۷ نفره می باشد. حال در همین چاله به بررسی ریل گذاری آسانسور به روش وزنه پشت می پردازیم تا مساحت کابین را در هر دو حالت بررسی نماییم. لطفا به تصویر زیر دقت نمایید:

ریل گذاری به روش وزنه پشت اجرای ریل معکوس
ریل گذاری به روش وزنه پشت

با توجه به شکل بالا مساحت کابین برابر خواهد بود با :

عرض کابین = ۱۵۰-۱۷-۱۷ = ۱۱۶ cm

عمق کابین = ۱۵۰-۲۵-۱۸ = ۱۰۷ cm

مساحت کابین = عرض کابین * عمق کابین = ۱٫۱۶*۱٫۰۷  = ۱٫۲۴  (مترمربع)

که این مساحت مربوط به یک کابین ۶ نفره می باشد. بنابراین نتیجه ای که می گیریم این است که در چاله های کوچک جهت افزایش مساحت کابین و یا برای آسانسورهای با دو درب مجاور و یا تونلی استفاده از این روش بسیار موثر خواهد بود. امیدوارم این مقاله برای خوانندگان عزیز مفید واقع شود.

عضویت در کانال تلگرام

درباره ی شرکت فرازجم کناره

اولین شرکت ارائه دهنده آموزش عملی و حرفه ای آسانسور در شمال کشور

همچنین ببینید

تنظیم شیر برقی بلین آلمان ۴ بوبین مدل Blain EV 100

در ویدئویی زیر می توانید تنظیم شیر برقی بلین آلمان ۴ بوبین مدل Blain EV 100 …

یک دیدگاه

  1. ز گهواره تا گور دانش بجوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *